آهک چیست و چگونه تهیه میشود؟


مدل تونیک زنانه
  سارافون بارداری 94sarafoonمدل سارافن بارداریمدل های جدید تونیک 2015مدل مانتو تونیکی 2015مدل تونیک عروس 2015
مدل موی زنانه
طلا وزیورآلات زنانه
  بدلیجات ارزان قیمت
مدل بلوز زنانه
  مدل لباس ، لباس مجلسی زنانه ، مدل های شیک لباس مهمونی دخترانه ، طرح های شیک لباس مجلسی 94مدل بلوز زنانه
گالری کیف زنانه

محصولات ویژه

آهک چیست و چگونه تهیه میشود؟

» دسته بندی ها: اخبار اجتماعی

تاریخچه:

آهک از آن موادی است که جزء اولین مواد به کار رفته در ساختمان سازی است . در دوران باستان در مصر و رماز آهک برای ساختن بنا استفاده میکردند. بعد از آن ایرانی ها از شفته آهک که مخلوطی از آب و خاک و آهک است برای ساختمان سازی ، پل سازی ،و… استفاده میکردند. در اصل بیشتر آهک خاصیت آب گیری داشت یعنی به این دلیل از آهک استفاده میکردند که جلوی ورود آب را میگرفت.بعدها با وجود ساخت کوره پخت آهک ، سیمان نیز کشف شد زیرا مواد اصلی و اولیه سیمان را آهک تشکیل میدهد.

آهک چیست؟

آهک انواع مختلفی دارد همه ی آنها از موادی به نام کربنات کلسیم تشکیل شده اند اما درصد وجود آن و دیگر مواد تشکیل دهنده ، باعث شده است تا آهک های متفاوتی داشته باشیم.

۱٫آهکی که بیش از ۹۰ درصد آن کربنات کلسیم باشد را آهک پرمایه و یا آهک زنده می نامند.که این آهک اگر با آب مخلوط شود به سرعت آب را جذب میکند و گرمای زیادی به وجود می آورد و همچنین حجم آهک زیاد میشود.

۲٫آهکی نیز وجود دارد که حدود ۷۵ درصد آن را کربنات کلسیم تشکیل میدهد این آهک را کم مایه می نامند و در برخورد با آب به آهستگی شکفته می شود.

۳٫آهکی است که بیش از ۲۰ درصد اکسید منیزم دارد . این آهک وقتی در مصرض آب قرار میگیرد به آهستگی آب را جذب میکند و به اصطلاح شکفته میشود.

پخت آهک:

آهک در اصل همان اکسید کلسیم است در  با حرارت دادن شدید تبدیل به کربنات کلسیم میشود. آهک مرده یا همان اکسید کلسیم وقتی از معدن استخراج میشود به کارخانه تولید آهک صنعتی میرود. در آنجا به قسمت های دلخواه خرد میشود و سپس وارد کوره آهک پزی میشود.و هرچه دما بالاتر رود دی اکسید کربن بیشتری از کربنات کلسیم خارج میشود و آهک خالص تر میشود.

آهک چیست و چگونه تهیه میشود؟ اخبار اجتماعی

ویژگی ظاهری آهک:

آهک پودری سفید رنگ است که بعد از پخت به سنگ آهک تبدیل میشود .پخت آهک در ساختار بعدی آن بسیار مهم است یعنی هر چه زمان پخت آهک دما بالاتر رود ، لایه ی رویی آهک نازک تر میشود و جذب آب آن آرامتر انجام میشود و به اصطلاح شکفته شدن آهک به آهستگی انجام میگیرد.

کاربرد و مصرف آهک:

آهک با توجه به خاصیت قلیایی بودنش در صنایع مختلفی کاربرد دارد . مثلا صنایع پتروشیمی ، صنایع شیشه، تصفیه آب های آشامیدنی ، سفید کننده ها، چرم و دباغی ، کارخانه قند و شکر و….

همچنین در ساخت و تولید وسایل و لوازم مختلفی مصرف میشود مانند تولید سیمان که همانطور که در ابتدا هم گفته شد جزء یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده سیمان است. همچنین در در کاغذ سازی نیز کاربرد دارد از اکسید کلسیم برای بازیافت هیدروکسید سدیم از کربنات سدیم استفاد ه میشود.

آهک چیست و چگونه تهیه میشود؟ اخبار اجتماعی

اگر این اطلاعات برای شما مفید بوده است در مقالات بعدی با ما همراه باشید تا در مورد انواع کوره های آهک پزی نیز مطالبی برای شما ارائه دهیم. ممنون که تا پایان مقاله با ما همراه بودید.

More from my site


مطالب پیشنهادی:

ارسال نظر به "آهک چیست و چگونه تهیه میشود؟"
مدل مانتو
  مدل های جدید مانتو زنانهمانتو دخترانه 2016مانتو دخترانهManto 2016Manto 2016
مدل شال وروسری
  مدل شال مهمونیمدل شال زنانه 94مدل روسری ترکی 94مدل شال زنانه 94مدل شال وروسری 94مدل شال زنانه 2015روسری زنانه 2015
مدل کیف و کفش زنانه
  مدل های کفش مجلسی زنانه 94مدل کفش زنانه 94، کفش مجلسی دخترانه 2015، مدل کفش رنگ 2015، کفش زنانه رنگ 94